Azure DevOps Pipelines: Docker Hub Bağlantısı

Estimated reading time: 5 minute(s)

Bu yazımızda uygulamalı olarak Docker Hub ve Azure DevOps bağlantısı kurup, bir önceki yazıda oluşturduğumuz Web Api projemizi Dockerize edeceğiz. Docker’ın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlarımın bu makaleyi okumadan önce araştırmasını öneriyorum.

Docker Hub, docker container’larımızı registry edilebileceğimiz bir platformdur. Alternatif olarak Microsoft, Google, Amazon gibi bir çok firmanın container registry hizmeti bulunmaktadır.

Docker Hub ücretsiz olarak 1 private repository ve sınırsız public repository sağlıyor. İlk iş Docker Hub üyeliğimiz yoksa oluşturup, Create Repository seçeneği üzerinden Private bir repository oluşturmak.

Public repository’ler doğrulama gerekmeksizin başkaları tarafından indirilebilir.
Repository ismi benzersiz olmak zorundadır. Docker “kullanıcı ismi / repo ismi” varsayılandır.

Azure DevOps ile Docker Hub Registry Bağlantısı

Project settigns menüsüne giriyoruz.

Proje ayarlarında bulunan Pipelines->Service conections menüsüne tıkladıktan sonra New Service Connection -> Docker Registry seçeneğine tıklıyoruz.

Registry type’ı Docker Hub olarak seçiyoruz. Docker Id’e Docker Hub kullanıcı ismimizi, Email ve Password’e de yine Docker Hub üyeliğimizin bilgilerini giriyoruz.

Bağlantı işlemimiz tamam, aşağıdaki linkten ASP.NET Core Web Api projemizi nasıl Dockerize edebileceğimizi inceleyebilirsiniz.


Docker Hub’a push etme yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir